Zlín Region will turn into a battery research centre thanks to the cooperation of fgFORTE and Tomáš Baťa University in Zlín

Zlín Region will turn into a battery research centre in cooperation of fgFORTE and Tomáš Baťa University in Zlín. The organisations’ unique cooperation started research in the field of conducting polymers used in industrial batteries. The research project’s goal is to prolong the batteries’ lifetime without compromising their technical parameters, as well as to reduce the effect on environment. Thanks to the project’s massive benefit, fgFORTE has secured an innovation grant from the European Regional Development Fund.

“In cooperation with researchers and students from Tomáš Baťa University’s Polymer System Centre, we are readying innovations to the accumulator battery, aimed to prolong its lifetime and raise the no. od recharges and discharges without technical damage,“ fgFORTE’s executive director Pavel Fišer presents the research.
“We will seek technical innovation by applying conducting and non-conducting polymers. We will initially perform laboratory feasibility studies for upgrading lead acid accumulators with conducting polymers and then proceed with tests,“ Mr. Fišer details the research.
“The cooperation is interesting for us not only thanks to its immediate effect on practice and the effect it could bring, but it will also overlap into basic research and allow us to understand polymers’ electrotechnical features better. Nanotechnologies will also be used,” docent Kuřitka o the Polymer Material Centre adds.

New batteries will be more environment-friendly
Lead acid batteries are the most economical means of energy storage yet. They are also environment-friendly and can be recycled. Their lifetime remains a key issue, though.
“The project’s innovation goal is to develop, based on demand from the market, a method for improving the lifetime of lead accumulator batteries that were are currently manufacturing in Zlín Region and distributing both in the Czech Republic and internationally. If the research is successful, the production of the old battery type will gradually be reduced, with positive effect on the environment,” Pavel Fišer concludes.

img+420 571 891 141

Projekty podporované z fondů EU

Projekt 1
V rámci Operačního programu zaměstnanost realizujeme projekt na vzdělávání zaměstnanců v kurzech zaměřených na obecné IT; měkké a manažerské dovednosti; účetní a ekonomické znalosti, technické a jiné odborné vzdělávání. Cílem projektu je zvýšit úroveň znalostí a dovedností zaměstnanců a zajistit tak soulad jejich kvalifikací a kompetencí s požadavky na vykonávané pracovní činnosti. Do projektu bude zapojeno celkem 12 zaměstnanců žadatele. Projekt je z 85 % financován ze zdrojů EU.
Název projektu: Vzdělávání - fgFORTE
CZ.03.1.52/0.0/0.0/16_043/0005016
Období realizace: 1. 3. 2017 – 28. 2. 2019

Projekt 2
V rámci Operačního programu zaměstnanost realizujeme projekt na vzdělávání zaměstnanců v kurzech zaměřených na obecné IT, měkké a manažerské dovednosti, účetní a ekonomické znalosti, specializované IT, technické a jiné odborné vzdělávání. Cílem projektu je zvýšit úroveň znalostí a dovedností zaměstnanců a zajistit tak soulad jejich kvalifikací a kompetencí s požadavky na vykonávané pracovní činnosti. Do projektu bude zapojeno celkem 15 zaměstnanců žadatele. Projekt je z 85 % financován ze zdrojů EU.
Název projektu: Vzdělávání zaměstnanců fgFORTE
CZ.03.1.52/0.0/0.0/19_097/00012365
Období realizace: 1. 2. 2020 – 31. 1. 2022

Projekt 3
V rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost realizujeme projekt, jehož cílem je stavba nového sídla společnosti, kde se bude nacházet edukativní centrum. Prostory centra budou zařízeny potřebným vnitřním vybavením – nábytkem a technikou tak, aby mohlo sloužit svému účelu. Projekt je spolufinancován Evropskou unií.
Název projektu: Edukativní centrum fgFORTE, s.r.o.
CZ.01.2.07/0.0/0.0/18_221/0018310
Období realizace: 29. 5. 2019 – 30. 6. 2021

Projekt 4
V projektu dojde k využití odborného poradenství s cílem jasně a kvalitně nastavit firemní strategii a procesy řízení lidských zdrojů tak, aby firma následně získala certifikát We Invest in People.
Název projektu: WIIP poradenství firmy fgFORTE
CZ.01.2.06/0.0/0.0/20_344/0026346
Období realizace: 1. 9. 2021 – 31. 12. 2022

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím