Do not underestimate safety in the manipulation of accumulators!

We accentuate user safety in accumulator production. Our responsible approach in this segment is confirmed by international certificates for ecology and health protection at work.

What are the most important guidelines for ensuring maximum safety in the manipulation of industrial accumulators? This is a question that is very frequently asked on fgFORTE’s customer lines. To avoid any accident, please study carefully the technical instruction manual and all other battery operation data delivered with the product. The manuals and information are available also on our website and/or at our headquarters. If you have any specific technical questions, please contact our customer centre or any local office of fgFORTE directly.

Accumulators seem to be simple devices, but please remember that there are electrochemical reactions underway in the seemingly passive box. Never remove the safety valves in valve regulated lead acid (VRLA) batteries. All battery servicing activities should be performed by experienced technicians only, in order to avoid irreversible damages to the application and/or personal property or health. Main safety measures include:

High voltage: do not touch uninsulated terminals or connectors to avoid electric shock.
Do not manipulate with fire - any manipulation with open fire, smoking and/or creation of any burning sources (static electricity sparks etc.) in the proximity of the accumulator is prohibited
Protect your eyes – always wear protective glasses when manipulating with the battery. Explosive hydrogen is generated as part of the battery’s operation. Its explosion may potential lead to eye damage and/or blindness.
Poison – there are dangerous substances in the battery that can cause blindness and/or serious burns. In case of contact with the eyes, rinse eyes with water and seek medical help immediately.

We will provide all additional information regarding safety measures and technical characteristics of fgFORTE products in our customer centre.

img+420 571 891 141

Projekty podporované z fondů EU

Projekt 1
V rámci Operačního programu zaměstnanost realizujeme projekt na vzdělávání zaměstnanců v kurzech zaměřených na obecné IT; měkké a manažerské dovednosti; účetní a ekonomické znalosti, technické a jiné odborné vzdělávání. Cílem projektu je zvýšit úroveň znalostí a dovedností zaměstnanců a zajistit tak soulad jejich kvalifikací a kompetencí s požadavky na vykonávané pracovní činnosti. Do projektu bude zapojeno celkem 12 zaměstnanců žadatele. Projekt je z 85 % financován ze zdrojů EU.
Název projektu: Vzdělávání - fgFORTE
CZ.03.1.52/0.0/0.0/16_043/0005016
Období realizace: 1. 3. 2017 – 28. 2. 2019

Projekt 2
V rámci Operačního programu zaměstnanost realizujeme projekt na vzdělávání zaměstnanců v kurzech zaměřených na obecné IT, měkké a manažerské dovednosti, účetní a ekonomické znalosti, specializované IT, technické a jiné odborné vzdělávání. Cílem projektu je zvýšit úroveň znalostí a dovedností zaměstnanců a zajistit tak soulad jejich kvalifikací a kompetencí s požadavky na vykonávané pracovní činnosti. Do projektu bude zapojeno celkem 15 zaměstnanců žadatele. Projekt je z 85 % financován ze zdrojů EU.
Název projektu: Vzdělávání zaměstnanců fgFORTE
CZ.03.1.52/0.0/0.0/19_097/00012365
Období realizace: 1. 2. 2020 – 31. 1. 2022

Projekt 3
V rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost realizujeme projekt, jehož cílem je stavba nového sídla společnosti, kde se bude nacházet edukativní centrum. Prostory centra budou zařízeny potřebným vnitřním vybavením – nábytkem a technikou tak, aby mohlo sloužit svému účelu. Projekt je spolufinancován Evropskou unií.
Název projektu: Edukativní centrum fgFORTE, s.r.o.
CZ.01.2.07/0.0/0.0/18_221/0018310
Období realizace: 29. 5. 2019 – 30. 6. 2021

Projekt 4
V projektu dojde k využití odborného poradenství s cílem jasně a kvalitně nastavit firemní strategii a procesy řízení lidských zdrojů tak, aby firma následně získala certifikát We Invest in People.
Název projektu: WIIP poradenství firmy fgFORTE
CZ.01.2.06/0.0/0.0/20_344/0026346
Období realizace: 1. 9. 2021 – 31. 12. 2022

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím